První letní retreat pomohl udělat ženám důležitý krok do životodárného neznáma

V bezpečí a podporující atmosféře kruhu žen. I tak se dá ještě víc přiblížit k sobě samé, objevit své zdroje a vyléčit stará zranění, na která jsme chtěly zapomenout. První letní retreat Mokoši vznikl právě s tímto záměrem.

Na podzimní setkání žen, které prošly v minulosti kurzem Mokoša (od roku 2008), přijelo v říjnu roku 2017 více než 60 žen. Vyjádřily přání prohloubit zážitky z mezigeneračního setkání a lítost nad tím, že se na tento kurz dá jet pouze jednou. A tak přišla myšlenka na pokračování. Záměrem bylo připravit navazující program, který by mohl pomoct každé z účastnic dostat se ještě blíž k sobě samé.

Realizační tým ve složení Petra Drahanská, Simi Trávníčková a Hanka Štěpánová začal na jaře 2018 připravovat programový koktejl z toho nejlepšího v oblasti seberozvoje. Aby byl podpořen očistný proces programu na maximum, přizvaly lektorky ke spolupráci Petru Smolíkovou, která se dlouhodobě věnuje psychosomatice a zdravé výživě.

Na rozdíl od mezigeneračního setkání, které probíhá na jaře a na podzim, už není v rámci retreatu v popředí samotné sdílení v kruhu žen. Protože je však tato zkušenost pro navazujicí program nezastupitelná, mohou se jej zúčastnit pouze ty ženy, které již dříve na kurzu Mokoša byly.

Díky blízkosti těchto žen, které k sobě mají důvěru a předchozím společným zkušenostem, se dařilo účastnicím ponořit se do nabízených programů ještě hlouběji. Vzájemná otevřenost a upřímnost pak způsobovala, že se z účastnic přirozeně staly podpůrné svědkyně a vzájemná zrcadla každé z žen na cestě k sobě samé. To vše v laskavé atmosféře plné porozumění, pokory a vzájemné péče. Významnou součástí retreatu bylo také detoxikační stravování, které podporovalo očistu nejen na duši, ale i na těle.

V létě 2018 se prvního retreatu zúčastnilo sedmnáct žen. Čtyři z nich se s vámi podělí o to, co prožily a co se v nich samotných odehrálo. Svá sdílení sepsaly s odstupem 2 měsíců:

Od reatretu uběhly necelé dva měsíce, a tak mohu s odstupem vnímat, co mi týden mezi krásnými ženami v nádherném prostředí přinesl. Mám ráda trvalé změny a přesahy do běžného života, protože teprve tam je realita toho, co skutečně žijeme. Z Mokoši jsem si takových přesahů přivezla hned několik.

Překonala jsem strach a odhodlala se udělat krok do neznáma v rámci své práce. Rok jsem o této změně přemýšlela, ale až teprve po reatretu, kde jsem si zhmotnila – proč, co a jak – a dostala do srdce klid a lásku, jsem tento krok dokázala udělat. Přivezla jsem si praktické tipy a rady, jak pečovat o své zdraví a tělo. Na kurzu jsem zažila pocit absolutního štěstí z toho, že žiju, že jsem. Pocit vděčnosti za své děti a muže a za život, který mám.

Ne hlavou, ne okolnostmi, ale skutečným hlubokým procítěním sebe sama. Byl to neuvěřitelný, silný a pro mě dojemný zážitek. Dnes mohu říci, že takové stavy, kdy zkrátka jen jsem a miluji celým svým srdcem, přibylo. Nejsou pořád. Ale jsou. A já vím, že z malých kapiček jednou přijde velký déšť. Dnes už tomu totiž věřím srdcem, ne hlavou. Cosi ve mně se pohnulo. A Mokoša zasela jedno z těch klíčových semínek. Děkuju.

A proto pokud cítíš, že chceš být sama se sebou, že potřebuješ na chvíli zastavit čas a věnovat se tomu, kdo jsi, kam kráčíš, jak se máš a jak se mít chceš. Jeď na Mokoša reatreat. Je to náročné, ale laskavé probuzení tvého těla i duše.

(Zuzka)

 

Vlastně nevím, ze které strany začít. Asi mě lákalo téma – co mě vyživuje – a možnost být zase se ženami, které už znám, zažít s osvědčeným týmem něco, co mě obohatí. Nemívám téměř nikdy žádná velká očekávání, nejsem skeptická, spíš otevřená všemu novému. A ráda se nechávám překvapit. A překvapená jsem tedy byla.

Třeba tím, jak je možné jíst zdravě a tak božsky. Solda (Petra Smolíková) zanechala nesmazatelnou stopu určitě nejen ve mně. Její dobroty jsem zařadila do svého jídelníčku a od návratu začínám každý den vlažnou citronovou vodou a jógou. Avokádo s banánem, kakaem a kokosovým olejem je božské. Smoldo, díky!!!

To, že jsem se díky přepisu otisku limbického systému dostala tak hluboko a daleko k sobě, mě překvapilo možná ještě víc. A to, že jsem sama sobě dovolila vydat se na cestu na svoje silové místo a že jsem ho našla, mě naplňuje štěstím.

Závěrečný rituál to všechno nádherně zakončil. Můj muž mě po návratu přivítal kytičkou a otázkou: Tak co? Vrátila ses mi jiná? Chvíli jsem váhala, a pak jsem odpověděla, že jsem se vrátila trochu jiná pro sebe a trochu jiná i pro něj. A to se mu hodně líbilo.

(Lenka)

 

Na retreatu jsem prožila techniky, které jsem si dlouho přála, a to pod velmi lidským, bezpečným a jednoduchým vedením. Našla jsem sama sebe i obrovskou lásku “vesmíru”. A krásně to bylo propojeno skrze stravu s tělem. Od té doby jsem za dva měsíce zhubla 5 kilo. Po deseti letech obleču to, co jsem nosila, než se narodily děti. Skrze tělo tak denně vnímám, že to vše nebyl jen sen. Našla jsem zdroj energie jinde než v jídle.

(Lucie)

 

Opět se potvrdilo, že Mokoša nabízí programy nejen “navenek”, ale hlavně pro vnitřní obohacení. Opět jsem zjistila, že někdy jsem uvnitř trochu jiná, než jsem si myslela, že jsem, resp. než jsem byla přesvědčená, že jsem. Z hloubky duše se mi na povrch dostávaly věci, které byly zasuté, které jsem si asi nechtěla připustit… Prostě jsem zase dostala možnost poznat víc sama sebe. A za to jsem vděčná.

(Vlasta)

 

Kristýna Maková
Ráda píšu. Nadšeně sdílím. Mám ráda lidi s otevřeným srdcem. Miluju život, cesty, hudbu, filmy v originálním znění a hlas Jana Třísky ve filmech s Bebelem. Živí mě to, že mluvím s inspirativními lidmi a píšu. Kurzu Mokoša jsem se zúčastnila v létě 2014.